Výstava

Domů / Výstava

MARTINA KRITZNEROVÁ

Martina Kritznerová, pražská rodačka, je všestranně múzická osobnost. Od dětských let se věnovala zpěvu (Bambini di Praga). Po absolvování Akademického gymnázia v Praze 1 studovala klasický zpěv na Pražské konzervatoři. Od roku 1992 je členkou Pražského filharmonického sboru, prestižního uměleckého souboru, se kterým vystupuje na předních tuzemských i zahraničních scénách, vedle světoznámých orchestrů i sólistů a pod vedením uznávaných i začínajících talentovaných dirigentů.
Vedle zpěvu se od mládí věnuje také fotografii a postupem času v tomto oboru začíná působit systematicky (2005). Od roku 2010 se vzdělává u fotografa Petra Moška (fotograf, kurátor, galerista). Martina Kritznerová rozvíjí mnoho fotografických témat. Mezi její priority patří především fotografování živé přírody a krajiny. Vedle těchto konkrétních témat také zachází do abstraktních poloh fotografie. Svět zachycený jejím objektivem je plný fantazie a hravosti a nabízí nový, překvapující pohled na zdánlivě všední věci okolo nás. Samostatně vystavuje od roku 2012 (Praha, Kutná Hora, Blatná)

Dlouhodobým tématem, které se stává, řečeno s nadsázkou, fotografčinou osobní vášní, jsou odlesky a zrcadlení.(2010)
Zrcadlení zachycuje odlesky architektury na kapotách automobilů nebo na skleněných průčelích protějších budov. Autorka používá různé lesklé části aut a budov, které jí odrazem umožňují ukázat zajímavá zakřivení a neobvyklé poetické linie budov.
Sama ke vzniku odlesků říká:
„Nápad vznikl díky dopravní zácpě. Seděla jsem v autobuse, byla jsem trochu netrpělivá, že přijedu pozdě na zkoušku, a tak jsem se naštvaně podívala z okna, kdy už pojedeme. Byl slunečný letní den a najednou jsem viděla neuvěřitelně krásné a zajímavé obrazy, které vznikaly odleskem budovy na přední kapotě zaparkovaného auta. V tu chvíli jsem věděla, že to musím zkusit nafotit. Cesta k této výstavě ale nebyla jednoduchá. Zkoušela jsem různé pohledy, záběry, celky, až jsem se po několika měsících pokusů dopracovala k takovému vlastně minimalistickému pojetí.
Nakonec mi jde hlavně o zachycení detailu, který zobrazuje skutečnost, ale jinak než jsme zvyklí ji vnímat. Sama pro sebe to nazývám abstraktivní realitou.“

 

 

Výstava bude přístupná ve foyer divadla od čtvrtka 5. května do pondělí 12. září 2022 každý všední den od 10 do 18 hodin, o víkendech je otevřeno podle otvírací doby Divadelní kavárny. 

VSTUP ZDARMA